46. Rallye Český Krumlov: skvělé tempo, nešťastná čtvrtá RZ

Po úvodních třech zkouškách Rallye Český Krumlov figurovali Jarek a Marcin Szejowé na třetím místě absolutní klasifikace závodu. Před nimi byli pouze Jan Kopecký a Václav Pech, neboli několikanásobní mistři České republiky. Bohužel jízda Poláků byla završena na čtvrté zkoušce, když na jednom z lesních úseků vjel jejich Ford Fiesta R5 do kaluže vody a výsledkem bylo vyjetí z trati. V místě, ze kterého se Jarek a Marcin nemohli vlastními silami dostat.

Bratři Szejowé svůj čtvrtý start v Českém Krumlově začali skvěle. Na druhé rychlostní zkoušce Poláci zajeli nejrychlejší čas a po svižné jízdě i na další RZ postoupili na třetí místo průběžné klasifikace. Před čtvrtou rychlostní zkouškou začalo opět pršet. Szejové si na mokrém asfaltu dobře vedli až do nešťastného místa. Po přejezdu horizontu zaskočila bratry z Ustroně kaluž, kterou již jejich pneu nezvládly. Ford Fiesta R5 vyjel z cesty a tým musel až do večera čekat na vytáhnutí auta zpět na cestu. Tato situace způsobila, že Szejové nedokončili první etapu rally a získali tak značnou časovou ztrátu. Kvůli tomu se celý tým svorně rozhodl nezúčastnit se ani druhého dne rally.

Jarek Szeja:– Před tímto závodem jsme dobře promýšleli a analyzovali, co se událo v předchozích soutěžích. S celým týmem Orsák Rally Sport jsme se řádně připravili na start v Krumlově. Efekt práce byl patrný už na testovací zkoušce. Auto bylo perfektně připraveno, jelo přesně dle očekávání, moje pocity za volantem byly úžasné a potvrzením toho všeho byl čtvrtý čas.

Před první sekcí klasických zkoušek jsme dostali informaci, že je tratě jsou suché, takže jsme vyrazili, podobně jako naši konkurenti, s pneumatikami na suchý povrch. Těsně před startem RZ2 Ján se však spustil pořádný déšť. Zhluboka jsme se nadechli, přenastavili jsme zavěšení, zařadil jsem jedničku a vjel do vložky. Nejeli jsme riskantně, ale uvážlivě, na jistotu, hlídali jsme si rychlost. Díky tomu jsme RZ vyhráli a jelikož i na další jsme se umístili vysoko, dorovnali jsme se favoritům. Průběžné třetí místo bylo to, na čem jsme pracovali, takže jsme to nechtěli pokazit. Bohužel na další rychlostní zkoušce, za horizontem, nás v ne příliš rychlém úseku zaskočila kaluž a pneumatika typu slick, která má na mokrém povrchu velmi malou přilnavost. Najednou jsme se ocitli za tenkou hranicí a sjeli jsme z cesty v místě, ve kterém nebyli fanoušci. Ambice – moje i našich sponzorů – byly ale někde jinde. Chtěli jsme zabojovat o přední umístění a kdybychom závodili druhý den, mohli jsme počítat jen ze ziskem bonusových bodů do českého šampionátu. Vážíme si peněz našich partnerů, takže jsme zanalyzovali vzniklou situaci a s celým týmem jsme usoudili, že prostředky, které by druhá etapa rally ´spolkla´, můžeme utratit vhodnějším způsobem, který by přinesl očekávaný efekt nám i našim sponzorům. Děkuji všem za vřelá slova podpory.

V sezóně 2018 Jarka a Marcina Szeje podporují: GK Forge Grelowski Kovoobrábění, Kowax Welding, Darma, Deco-Car, Minimax, Viralseed a Střešní krytiny Pniok Sylwester a mediální patneři Motowizja a porál OX.pl, a také Rádio Bielsko a Wirtualna Polska.