Rally Šumava Klatovy: Szejové v lepším tempu

 • Osmé místo absolutně – Jarek a Marcin Szejové v cíli Rally Šumava Klatovy 2018.
 • 16 bodů – takovou kořist získali bratři Szejové v okolí Klatov.
 • Rychleji a lépe v sobotu – v samostatné klasifikaci II. etapy se umístil tým z Ustroně na sedmém místě.
 • Kopecký měl opět navrch – tovární jezdec Škody vyhrál druhý závod Mistrovství ČR v rally 2018, devatenáctkrát v řadě nebyl v ČR poražen.
 • Dalším podnikem českého šampionátu bude Rallye Český Krumlov (20. – 21. května).

 Právě skončená Rally Šumava Klatovy se opět stala opravdovým svátkem motoristického sportu a festivalem sportovních emocí. Zapříčinilo to skvělé jezdecké obsazení s několikanásobnými mistry Česka Kopeckým a Pechem či aktuálním lídrem Mistrovství Evropy Lukjaňukem. K tomu se připočtěme krásné letní počasí, krásné tratě a hlavně davy fanoušků. Jarek a Marcin Szejové byli v tomto závodě jedinou polskou dvojicí mezi soudobými vozy. Tradičně startovali s Fordem Fiestou R5 připraveným stájí Orsák Rally Sport. Ve své třídě měli bratři z Ustroně devatenáct soupeřů, v boji o absolutní desítku se utkali také se závodníky disponujícími speciály WRC.

V úvodní páteční etapě zakončili reprezentanti týmu GK Forge KoWax Racing polovinu rychlostních zkoušek v první desítce. Po prvních šesti RZ zaujímali Poláci desátou pozici absolutní klasifikace. Druhou etapu v okolí Klatov zajeli bratři Szejové rozhodně lépe. Poláci začali sobotní část pátým časem na nové Janovická „rychlostce”. Szejové využili faktu, že jejich čeští rivalové tuto RZ rovněž neznali. Do posledních momentů závodu Jarek a Marcin bojovali o vylepšení svého umístění. Během snahy naplnit tento cíl zajeli několik rychlostních zkoušek s výsledky srovnatelnými s předními závodníky – kromě již zmíněného pátého místa jim patřil také šestý, sedmý i čtvrtý čas. A celkově ukončili Jarek a Marcin Szejové své snažení na osmém místě absolutně a na sedmé pozici mezi týmy bojujícími o české body. Na závěrečné rychlostní zkoušce Poláci zaútočili, zaútočili na Jana Černého a Petra Černohorského, ale zkušení Češi se nedali. V cíli oba týmy dělily tři desetiny vteřiny. V druhém kole Mistrovství ČR vybojovali Szejové celkem 16 bodů – 9 za umístění v absolutní klasifikaci a 7 za umístění v jednotlivých etapách.

Podle očekávání na Rallye Šumava Klatovy dominovali Jan Kopecký a Pavel Dresler (Škoda Fabia R5). Tímto způsobem tým Škody prodloužil svou fantastickou sérii domácích vítězství, triumf v Klatovech se stal již devatenáctým prvenstvím Kopeckého a Dreslera v řadě. Kopeckého neohrozil ani lídr mistrovství Evropy Alexej Lukjaňuk, navigovaný Alexejem Arnautovem (Ford Fiesta R5). Ruský tým zaujal druhé místo se ztrátou necelé jedné minuty na vítěze. Třetí místo získal 21letý Juuso Nordgren, kterému četl rozpis Tapio Suominen (Škoda Fabia R5). Finové jsou reprezentanty týmu Škoda Motorsport. Celkem se do cíle Mistrovství ČR v rally dostalo 56 z 85 přihlášných týmů.

Další střetnutí závodníků v českém rally šampionátu je naplánováno na víkend 20. – 21. května, kdy se uskuteční třetí závod Rallye Český Krumlov.

Jarek Szeja:„Jsem rád, že jsme unikli ze všech dramatických situací v tomto těžkém závodě. Soupeřili jsme proti dobře připraveným a zkušeným závodníkům, kteří jezdí velice rychle. Lepší tempo, které jsme předvedli ve druhé etapě Šumavy, je impulsem do další intenzivní týmové práce. Celý tým Orsák Rally Sport řešil velmi rychle problémy, kterým jsme museli čelit a zlepšoval nastavení našeho auta tak, aby bylo ještě rychlejší. Na jednu stranu jsem spokojený, že jsme se vrátili mezi přední české závodníky, ale zároveň cítím mnoho sportovní frustrace. Ve druhé etapě jsme své soupeře zdárně doháněli a na poslední rychlostní zkoušce jsme ze sebe vydali absolutně vše, abychom Jana Černého pokořili. Bylo to velice těsně – chyběly nám tři desetiny vteřiny. Tak málo nás dělilo po více než 160 kilometrech závodů. Myslím, že po tomto rally máme několik důvodů ke spokojenosti, ale samozřejmě neusneme na vavřínech, a budeme se soustředit na přípravy na start v Krumlově.”

Marcin Szeja: „Myslím, že toto rally pro nás bylo velkou zkouškou. Samozřejmě jsme si nemysleli, že vše půjde jako po másle, ale začátek byl opravdu těžký. Zarytě jsme mířili k cíli, i když cesta to byla dlouhá a trnitá a první úspěchy jsme zaznamenali až během druhého dne. Vypadá to, že se konečně probouzíme po dlouhé zimní pauze a vracíme se jako silní soupeři schopní konkurovat českým závodníkům, kteří  mají v tomto roce najeto o mnoho více závodních kilometrů než my.”

 Rally Šumava Klatovy 2018:

 1. Jan Kopecký/Pavel Dresler (Škoda Fabia R5) 1:24:24,7
 2. Alexej Lukjaňuk/Alexej Arnautov (Ford Fiesta R5) +53,3
 3. Juuso Nordgren/Tapio Suominen (Škoda Fabia R5) +1:42,4
 4. Filip Mareš/Jan Hloušek (Škoda Fabia R5) +2:01,4
 5. Václav Kopáček/Barbora Rendlová (Ford Fiesta R5) +2:43,7
 6. Jaromír Tarabus/Daniel Trunkát (Škoda Fabia R5) +3:05,7
 7. Jan Černý/Petr Černohorský (Ford Fiesta R5) +3:08,7
 8. Jarek Szeja/Marcin Szeja (Ford Fiesta R5) +3:09,0
 9. Martin Vlček/Jindřiška Žáková (Ford Fiesta R5) +3:19,5
 10. Roman Odložilík/Martin Tureček (Ford Fiesta R5) +3:44,2
 11. Václav Pech/Petr Uhel (Ford Fiesta R5) +3:58,8
 12. 12. Karel Trojan/Zdeněk Jurka (Škoda Fabia R5) +4:50,6
 13. Miroslav Jakeš/Petr Machů (Škoda Fabia S2000) +4:56,9
 14. Patrik Rujbr/Veronika Římalová (Škoda Fabia R5) +5:19,3
 15. Albert von Thurn und Taxis/Bjorn Degant (Škoda Fabia R5) +6:36,0

 

Bodování Mistovství ČR v rally 2018 po Rally Šumava Klatovy (2/7) 

 1. Jan Kopecký 120 bodů
 2. Václav Pech 62 bodů
 3. Filip Mareš 55 bodů
 4. Aleksiej Lukjaňuk 48 bodů
 5. Václav Kopáček 44 bodů
 6. Jan Černý 44 bodů
 7. Jaromír Tarabus 42 bodů
 8. Jan Dohnal 41 bodů
 9. Martin Vlček 35 bodů
 10. Jarek Szeja 27 bodů
 11. Vojtěch Štajf 14 bodů
 12. Karel Trojan 12 bodů
 13. Roman Odložilík 10 bodů
 14. Miroslav Jakeš 8 bodů
 15. Patrik Rujbr 5 bodů
 16. Karel Trněný 3 body
 17. Tomáš Pospíšilík 1 bod

 

V sezóně 2018 Jarka a Marcina Szeje podporují: GK Forge Grelowski kovoobrábění, Kowax Welding, Darma, Deco-Car, Minimax, Viralseed a střešní krytiny Pniok Sylwester a mediální patroni Motowizja a portál OX.pl, a také Radio Bielsko a Wirtualna Polska.