Výborné tempo a etapa zakončená na pódiu

 • GK Forge Metkom Rally Team udržel výborné tempo a druhou etapu Rally Příbram zakončil na 3. místě.
 • Z 16 rychlostních zkoušek posledního závodu MČR skončili Szejové na osmi v TOP3.
 • Bratři z Ustroně rychle smazali tříminutovou ztrátu způsobenou defektem a zakončili Rally Příbram na 7. místě.
 • Déšť, slunce a znovu déšť – celé soutěž se odjela v proměnlivém počasí.
 • 7 startů, 6 započtených soutěží, 120 získaných bodů a páté místo v konečné klasifikaci MČR v rally – to je bilance premiérové sezóny Jarka a Marcina Szejových ve voze Ford Fiesta R5.

SVK Rally Příbram nejen byla posledním sedmým podnikem Mistrovství ČR, ale uzavřela i celou sezónu dvoudenních podniků na českých tratích. Navíc se příbramská soutěž proměnila ve velmi těžkou výzvu. Jak v sobotu, tak i v neděli panovalo proměnlivé a nestabilní počasí, což bylo v kombinaci s uklouzanými asfalty těžkou zkouškou pro všechny účastníky. Jen v neděli se nad Příbramí na chvilku objevilo slunce, ale závodníkům to jízdu příliš neusnadnilo. Podmínky v obou etapách byly na tratích rychlostních zkoušek opravdu těžké. Zrádné na přilnavost pneumatik byly hlavně stojatá voda na cestách a silně znečištěný povrch blátem a listím.

GK Forge Metkom Rally Team vstoupil do závodu solidně, ale defekt na třetím testu znamenal obrovskou ztrátu a propad ve výsledkové listině. Také v neděli si polská dvojice udržovala vysoké a stálé tempo. Polovinu RZ Szejové ukončili v první trojce. Díky tomu byli Poláci klasifikováni v druhé etapě Rally Příbram na třetím místě za Janem Dohnalem (Ford Focus WRC) a Václavem Pechem (Ford Fiesta R5), neoficiálním vicemistrem ČR 2017.

Jak už jsme zmínili, bohužel na konečný výsledek finálové závodu měl velký vliv defekt pneumatika. Následně Poláci systematicky ztrátu doháněli a postoupili o 35. míst, aby nakonec vybojovali v Rally Příbram 7. místo. Celkově lze říci, že jízda naší posádky byla rozhodně lepší než celkové umístění. Kdyby se nestal ten nešťastný incident, Szejové měli šanci bojovat o umístění v první trojce závodu. O tom, jak konkurenceschopní Jarek s Marcinem byli, svědčí i fakt, že z patnácti odjetých zkoušek dokončili 8 na pódiu pro vítěze.

Rally vyhráli Jan Dohnal s Michalem Ernstem (Ford Focus WRC). Tento výsledek znamenal, že pražský tým obsadil v konečné klasifikaci sezóny čtvrté místo a sesadil Szejovi o jedno místo níže. Jako druzí do cíle dorazili Pech s Uhlem a třetí místo náleželo Vojtěchu Štajfovi s Markétou Skácelovou.

 

Jarek Szeja: – Jsme v cíli a jen těžko se věří tomu, že letošní sezóna je u konce. Nejsem schopen popsat všechny zážitky, které se za těch několik měsíců odehrály. Myslím, že se nám v posledním závodě sezony, s výjimkou defektu, povedl úspěšný finiš. Více než polovina dokončených rychlostních zkoušek vždy v první trojce dokazuje, že jsme sezonu nepromarnili a celý projekt přechodu do Fordu Fiesta R5 se prostě podařil. Snažili jsme se, i se slabším autem, rovnat Janu Dohnalovi a třikrát jsme byli velice blízko jeho tempu. Musím uznat, že tento víkend byla laťka opět velmi vysoko. Nezávisle na výsledku se můžeme vrátit s hlavami hrdě vztyčenými. Kdybych měl analyzovat celou sezónu, s jistotou mohu říci, že jsme svou šanci nepromarnili. Ale nedosáhli bychom ničeho bez důvěry našich sponzorů. GK Forge Grelowski Kovoobrábění, skupina Metkom, Satjam, Darma, Deco-Car, Minimax, Viralseed a Střešní krytiny Pniok Sylwester, Wirtualna Polska, TVP Katowice, Motowizja, portál OX.pl – to s Vámi se můžeme podělit o své úspěchy a dobré chvilky, ale také o ty horší momenty, kdy jste stáli při nás, za což Vám všem srdečně děkuji. Velké poděkování náleží také našim fanouškům a všem, kteří nám drželi palce, protože i díky Vám máme nádherné vzpomínky.

 

Marcin Szeja: – V MČR 2017 jsme dosáhli úspěchů, na kterých jsme pracovali celou sezónu a předešlá léta. Celý tým nám pomáhal a každá jeho část pracovala tak, jak bylo potřeba, což nám přineslo časy srovnatelné s předními českými rally jezdci. Sezónu jsme zakončili v dobrém stylu a to je optimistická předpověď do sezóny následující.

 

Klasifikace Rally Příbram 2017

 1. Dohnal/Ernst (Ford Focus WRC) 1:16:49,2
 2. Pech/Uhel (Ford Fiesta R5) +1:29,0
 3. Štajf/Skácelová (Škoda Fabia R5) +2:24,0
 4. Tarabus/Machů (Škoda Fabia S2000) +2:48,3
 5. Trojan/Chlup (Škoda Fabia R5) +3:35,9
 6. Kopáček/Rendlová (Subaru Impreza STI) 3:45,9
 7. Szeja/Szeja (Ford Fiesta R5) +4:05,7
 8. Trněný/Pritzl (Škoda Fabia WRC) +6:27,6
 9. Pešl/Pešek (Mitsubishi Lancer Evo IX) 6:37,2
 10. Pokorný/Lasevič (Škoda Fabia R5) +7:35,9
 11. Pondělíček/Vybíral (Škoda Fabia S2000) +7:53,5
 12. Tuček/Dufek (Mitsubishi Lancer Evo IX) +8:15,8
 13. Nešetřil/Černoch (Porsche 997 GT3) +9:01,4
 14. Čapka/Řihánek (Mitsubishi Lancer Evo IX) +9:04,3
 15. Tomek/Zeman (Škoda Fabia S2000) +9:12,9

 

Mistrovství ČR v rally 2017 po Rally Příbram

 1. Jan Kopecký 330 bodů
 2. Václav Pech 232 bodů
 3. Jan Černý 173 bodů
 4. Jan Dohnal 164 bodů
 5. Jarek Szeja 120 bodů
 6. Miroslav Jakeš 102 bodů
 7. Roman Kresta 99 bodů
 8. Jaromír Tarabus 92,5 bodů
 9. Vojtěch Štajf 91 bodů
 10. Roman Odložilík 78 bodů
 11. Pavel Valoušek 75 bodů
 12. Martin Vlček 72,5 bodů
 13. Tomáš Kostka 55,5 bodů
 14. Karel Trojan 45 bodů
 15. Karel Trněný 40 bodů